هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

بهترین زمان خرید مسکن و املاک | 4 نکته اساسی

برای درک بهترین زمان خرید مسکن و املاک اول باید یه توضیح مختر درباره آنچه در اقتصاد ایران اتفاق افتاده است کمی صحبت کنیم. از اواخر تابستان که جو اجتماعی کشور کمی ملتهب شد، رفته رفته کنترل اقتصادی دولت با مشکلاتی رو به رو بود. اما از اواسط مهرماه بود که قیمت دلار پا به افزایش گذاشت و به یکباره حرکت تورمی قیمت ها شروع شد. لازم به ذکر هست که این نکته در مورد اقتصاد ایران، خیلی از المان های اقتصادی در رابطه با عرضه و تقاضا صدق نمیکند.

مثلا زمانی که قیمت کالایی در ایران شروع به افزایش میکند، تقاضا برای همان کالا و یا خدمات چندین برابر خواهد شد. و این رفتار بخاطر ترس عقب ماندن از تورم و گرانتر خریدن آن کالا و یا خدمات هست. که خود این رفتار منجر به تورم بیشتر میشود. اما برای درک بهتر موضوع بحث یعنی بهترین زمان خرید مسکن و املاک باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم که قیمت مسکن و املاک در کل یک چسبندگی نرخ دارد.

بهترین زمان خرید مسکن و املاک، چه زمانی است!

چسبندگی نرخ، بهترین زمان خرید مسکن و املاک

چسبندگی نرخ در خرید مسکن و املاک یک فرصت است یعنی چی؟ برای مثال باید گفت با افزایش قیمت دلار دیگر کالا ها مثل طلا، سکه، خودرو، فلزات و … نرخشان افزایشی میشود. و این معنی وابستگی شدید این کالا ها به قیمت دلار است. برای همین است که با افزایش دلار قیمت خودرو افزایشی میشود و با کاهش آن قیمت خورد نزولی. این نکته در بخش خرید مسکن و املاک یک فرصت است چرا که عملا قیمت مسکن دارای چسبندگی است.

چسبندگی یعنی این که همه کالا ها شروع به افزایش میکنند، اما همچنان قیمت مسکن با نرخ ثابتی در حال رشد است. و برخلاف رشد مثلا  50% قیمت خودرو مسکن شاید 8 الی 10% رشد کند.

چه زمانی قیمت مسکن و املاک رشد میکند؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، بخاطر چسبندگی قیمت املاک به محض رشد قیمت دلار ما نباید انتظار رشد قیمت مسکن را داشته باشیم. اما همزمان با رشد دلار شما میتوانید روی طلا و سکه نیز سرمایه گزاری تا از تورم ایران و حتی آمریکا نیز عقب نمانید. و بهتر است بعد از مدتی و دریافت سود از این کالا های اقتصادی آن ها را نقد کنید. و بفکر خرید مسکن باشید.

اما چه زمانی قیمت خانه و آپارتمان رشد میکند؟ بعد از آرام گرفتن بازار خودرو و طلا و دلار حالا نوبت به بازار مسکن میرسد. چراکه اکثر متریال مصرفی ساختمان دارای چسبندگی نرخ هستد. البته به جز شیرآلات و پیکج و کابینت. مثلا زمانی که دلار افزایشی شد قیمت کاشی و سرامیک همچنان با یک ریت 5% شروع به افزایش کرد. و ما به مشتریان عزیزی که قصد خرید اینترنتی کاشی و سرامیک را داشتند، بارها مرداس سرام به آنها توصیه خرید آنی را کرد.

همچنین بخوانید در مورد : 10 مزیت خرید آنلاین کاشی و سرامیک

بهترین منطاق شهری برای خرید مسکن و املاک

بخاطر حجم نقدینگی که در کشور تولید شده است و در پی آن تورم بوجود آمده، قدرت خرید بسیاری از اقشار جامعه را کاهشی کرده است. برای مثال میزان خرید مسکن و املاک و همچنین فروش آن در شمال تهران و منطقه یک بسیار کاهشی شده است. چرا که قیمت های این مناطق منطبق با قدرت خرید اکثریت جامعه نیست. و شاید جمعیت هدف این مناطق به فراوانی 1% هم نرسد.

طبق نظر اکثریت کارشناسان اقتصادی بهترین مناطق شهری برای خرید مسکن و املاک، منطاق مرکزی و پائینی شهر باشند. علت این نظر کوچ بالا شهر نشینانی است که دیگر قادر به پرادخت رهن کرایه مناطق بالای شهری نیستند و تصمیم به خرید خانه دارند. از همین رو منطاق مرکزی و پائین شهر بهترین مناطق برای سرمایه گزاری در بخش مسکن است.

بهترین زمان برای خرید مسکن و املاک قبل از افزای حقوق و دستمزد کارگر ساختمانی است

نقش قیمت مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده مسکن

قیمت مصالح ساختمانی تاثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده مسکن دارد. توصیه ما بعنوان تامین کننده مصالح و متریال ساختمانی این است که، چنانچه قصد خرید مسکن و املاک را دارید بهتر است قبل از افزایش قیمت مصالح ساختمانی اقدام به خرید نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که با افزایش قیمت مصالح، هزینه دستمزد اجرایی نیز افزایشی خواهد شد. بعنوان مثال با افزایش قیمت سرامیک یک در یک هزینه اجرایی آن از متری 100 هزارتومان به 130 هزارتومان افزایش پیدا کرده است. همچنین چسب کاشی که برای استفاده میشده با افزایش قیمت قابل توجهی رو به رو شد. 

چکیده مطلب برای بهترین زمان خرید مسکن و املاک در ایران

دوستان عزیزی که تا نتهای این مقاله با مرداس سرام همراه بودید، از قدیم الایام ملک برای ما ایرانی ها جذاب بوده و هست. به همین منظور همیشه سرمایه گزاری در این بخش با پرسش هایی در باب بهترین زمان خرید مسکن و املاک مطرح بوده و هست. با توجه به مطالب گفته شده بالا بهتر است در زمان های رکود بازار مسکن اقدام به خرید ملک نمایید.  

 

خرید ملک را به چه زمانی موکول کنیم؟

بهتر است زمانی که دلار و خودرو در پروسه ریزشی قرار گرفت اقدام به خرید ملک کرد

چرا دائما قیمت مسکن در تهران افزایشی است ؟

برای پاسخ به این پرسش گفت که حجم تقاضا در پایتخت و تورم باعث افزایش قیمت ها است

محمد عرفان وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *